57- امر به معروف و نهی از منکر

دین اسلام برای سلامت افراد جامعه و اجرای درست فرمان الهی ، تمامی افراد جامعه را موظف نموده تا بر اعمال یکدیگر در جامعه نظارت داشته باشند و درصورت تخلف ، بدون رودربایستی جلوی آن را بگیرند. این نظارت همگانی ، امر به معروف و نهی از منکر می باشد.

امر به معروف و نهی از منکر ، در واقع نوعی بسیج عمومی و همگانی است برای ریشه کن نمودن فساد و ایجاد جامعه ای سالم. درصورت اجرای درست این بسیج همگانی ، عدالت اجتماعی و مدینه ی فاضله در عالم بوجود خواهد آمد.

امر به معروف و نهی از منکر آن چنان اهمیت دارد که در آیات و اخبار ، مذمت بسیاری بر ترک آن شده است.

خدای متعال در سوره ی مائده ، آیه ی 63 می فرماید:

((اگر علما و روحانیانشان آنها را از گفتار زشت و خوردن حرام باز ندارند( بلکه با آنها به خوردن مال حرام و رشوه شرکت کنند) البته آنها هم کاری بسیار زشت می کنند))

از حضرت رسول (ص) روایت شده که فرمودند: ((باید البته امر به معروف و نهی از منکر نمایید. و الا بدان شما بر شما مسلط می شوند. پس خوبان شما دست به دعا بر می دارند و دعای ایشان به درجه اجابت نمی رسد.))

و از امیر المومنین علی (ع) منقول است که فرمودند: ((امر به معروف و نهی از منکر ، دو مخلوق اند از خلقهای الهی ، پس هر که یاری کند آنها را خدا او را عزیز کند و هر که ذلیل کند آنها را ، خدا او را ذلیل کند.))

جایگاه امر به معروف و نهی از منکر آنقدر بالاست که امام حسین (ع) علت اصلی قیام خود را این فریضه دانسته و برای جلوگیری از پیدایش ظلم و فساد و تغییر احکام اسلامی خود را موظف به انجام امر به معروف و نهی از منکر می کند تا راه رسول خدا (ص) و رسم پدرش علی (ع) را که همان ایجاد و گسترش عدل و داد است ادامه دهد.

در اینجا می خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که آیا امر به معروف و نهی از منکر بر ما واجب است یا نه؟

از آیات و روایات مذکوره و بسیاری دیگر از آیات و اخبار دیگراستنباط میشود که امر به معروف و نهی از منکر بر هر فرد مکلفی واجب است و این مطلب، مورد اتفاق جمیع علمای شیعه و سنی است بدین معنا که امر کردن به واجبات و نهی کردن از کارهای حرام ، واجب است و اما امر کردن به مستحبات و نهی نمودن از امور مکروه ، واجب نیست بلکه سنت است.

شرایط وجوب امر به معروف و نهی از منکر به شرح زیر است:

1-شخصی که امر به معروف و نهی از منکر می کند باید معروف و منکر را خوب بشناسد در غیر اینصورت ممکن است امر به منکر و نهی از معروف نماید که باید خودش امر به معروف و نهی از منکر گردد.

2-احتمال تأثیر؛ امر به معروف و نهی از منکر تا زمانی بر فرد واجب است که علم و یا اطمینان پیدا کند که امر و نهی او تأثیر ندارد که در اینصورت وجوبش ساقط میشود.

3-اگر از شخصی ، که معروف ترک شده و یا منکر صادر گردیده ، آثار پشیمانی ظاهر نگردد دیگر احتیاج به امر به معروف و نهی از منکر نیست.

4-امر به معروف و نهی از منکر ضرر و مفسده ای برای خود او یا مسلمانان دیگر نداشته باشد و در صورت ضرر ، واجب بودن امر به معروف و نهی از منکر ، ساقط خواهد شد.

در کنار شرایط و اجوب امر به معروف و نهی از منکر ، لازم است که مراتب آن را بررسی کنیم :

اول اینکه کاری کند که انزجار قلبی خودش را از منکری که صورت گرفته از طریق عملش مانند : اخم نمودن ، در هم کشیدن چهره ، برگرداندن صورت و غیره نشان دهد. در مرحله ی بعدی ، امر و نهی را بصورت لسانی انجام دهد و در مرحله ی آخر می تواند با توسل به زور و اجبار امر به معروف و نهی از منکر کرد ، اما نباید بیشتر از مقدار لازم عمل کند. چه خوب است که امر به معروف و ناهی از منکر در امر و نهی مانند پدری دلسوز و پزشکی مهربان باشد و انگیزه اش فقط و فقط رضایت خداوند متعال باشد و از طرفی بهتر است امر به معروف و نهی از منکر از فردی صادر شود که خودش به معروف عمل کرده و از منکر دوری گزیند و آراسته به اخلاق انبیاء و اهل معنویت باشد.

در پایان این بحث به روایت امام باقر (ع) که در خصوص و تیرگی ها و علائم آخرالزمان و جایگاه وامر به معروف و نهی از منکر بیان داشته اند می پردازیم.

امام باقر (ع) فرمودند: ((در آخرالزمان در میان مردم قوم و گروهی پدید می آیند ریاکار و به ظاهر عبادت کننده و پارسا ولی از لحاظ درک و رشد عقلی ناقص و کارشان بیهوده است ، به دنبال وسایل رخصت و اجازه در ترک امر به معروف می روند مگر اینکه یقین بدانند که برای آنها ضرر و زیانی ندارد.از نماز و روزه و قرآن آنچه که بر ایشان ضرر جانی و مالی ندارد استقبال می کنند. و اگر نماز هم به سایر کارهایشان و اموال و جانشان زیان برساند ترک می کنند همچنان که عالی ترین و شریف ترین فریضه ها (( امر به معروف و نهی از منکر )) ترک کردند. و سپس در ادامه فرمودند... امر به معروف و نهی از منکر فریضه ی بزرگی است که سایر واجبات در پرتو آن اجرا و انجام می شود و ظلم و ستم برچیده می شود تجارت و کسب حلال و زمینی آباد کار و امور زندگی مردم روبراه می شود ، بدانید امر به معروف و نهی از منکر را انبیاء شیوه صلحاست .)) (فروع کافی ج اص 242)

امید است که با گسترش این فریضه ی الهی در جامعه ، زمینه  را برای ظهور ، مولامان آقا امام زمان (عج)، فراهم سازیم.

                                                                                                                   به امید آن روز...

/ 4 نظر / 24 بازدید
لینا

سلام وبلاگتون رو دیدم مطالبش قشنگ بود ازش استفاده کردم لطفا سایت مارو هم نگاه کنید http://mehestan.org/page.php?29 مطالبش راجع ساختمان هوشمنده مثل آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند سیستم‌های حفاظتی وامنیتی خانه هوشمند کنترل روشنایی خانه هوشمند و غیره . اگه از مطالب وب سایت ما خوشتون اومد لطفا مارو لینک کنید

ali

سلام دوست عزیز خسته نباشی وبلاگ شیک وزیبای دارید ممنون میشم 1سری به شبکه اجتماعی ما هم سر بزنید منتظر شما هستم (با تشکرکافه لایک)

مختار

سلام======== با دقت بخوانید طراحی چت روم ارزان طراحی سیستم وبلاگدهی فروش هاست چت روم www.1000so.ir 09356995496 - 09393259208 مختار اینم چت روم نمونه www.1000gap.com