55-به یاد سید مرتضی...

آقا سید مرتضی صفاپور ، فرزند سید صفا ، سیدی مشهور در روستای خشکنودهان از شهرستان فومن گیلان ، که علاوه بر روستای خود در روستاهای اطراف نیز مورد احترام مردم بود.او پیرمردی ریش سفید، عصا به دست و باچهره ای نورانی بود.

از بارزترین خصوصیات اخلاقی ایشان  ، کمک به فقرا و مستمندان بود.با توجه به اعتقاد مردم به ایشان و نذوراتی را که  اغلب بصورت مادی بود ، بین محرومین و مستضعفین تقسیم می کردند.

   از دیگر خصوصیات ایشان می توان به : اخلاص ، حسن خلق ، صداقت ، پاکدامنی و ... در جامعه ی آن روز اشاره کرد. خلاصه اینکه ایشان بعنوان یک شخصیت معنوی مورد احترام منطقه بود.

   حقیر ، یکی از نوه های دختری ایشان هستم و باتوجه به این مسئله ، در دوران کودکی در محضر ایشان بودم و به خصوص در شبهای محرم و ماه مبارک رمضان بعنوان راهنمای مسیر به مسجد محل می رفتیم و در طی مسیر از وجود معنوی این بزرگوار بهره مند می شدم. حضور در مسجد و منبر و روضه های علمای آن زمان نیز یکی از خصلتهای حسنه ی ایشان بود.

   یکی از کارهای پسندیده ی (( آقا سید مرتضی )) که بارها خودمان به عینه می دیدیم و در تمام فصول سال نیز به آن مقید بود ، رفتن به قبرستان با پای پیاده بعد از نماز صبح جهت قرائت فاتحه برای اموات بود و زمانیکه از ایشان در این رابطه سئوال می شد ، می گفتند : آنان که رفته اند دستشان از دنیا کوتاه است و ما باید همیشه آنها را یاد کنیم ، چون روزی ما نیز باید از این دنیا برویم ...

   و چه زیبا ، (( آقا سید مرتضی )) به فرمایش پیامبر اعظم (ص) که فرمودند: (( مردگانتان را زیارت کنید و بر آنان درود و سلام بفرستید که آنان برای شما عبرت هستند)) عمل کرده و بر این کار پسندیده مداومت نموده اند.

   البته چه خوب است ، زمانیکه ما نیز به قبرستان برای قرائت فاتحه می رویم ، کمی فکر کنیم ... فکر کنیم که ما تا چه اندازه رضایت خداوند متعال را جلب نموده ایم ؟ ! زیرا روزی ما نیز از این دنیا خواهیم رفت...

   و اما ... (( آقا سید مرتضی )) بعد از چند صباحی زندگی سرشار از معنویت و اخلاص در این دنیا که تنها برای جلب رضایت خداوند بود ، بعد از وضو و اقامه ی نماز ظهر و عصربیست و هشتم دی ماه هزار سیصد و پنجاه دعوت حق را لبیک گفت.

بعد از فوت ایشان ، اهالی محل بخاطر احترامی که بر ایشان قائل بودند ، علاقه داشتند که پیکر این بزرگوار را در روبروی مسجد محل دفن نمایند تا از روح معنوی این سید جلیل القدر بهره مند شوند.

اما...

(( آقا سید مرتضی )) وصیت کرده بودند که ایشان را در وادی السلام شهر مقدس قم دفن نمایند و فرزندانش نیز به وصیت پدر عمل نموده و پیکرش را به شهر مقدس قم جهت خاکسپاری منتقل کردند.

 

((روح پاکش با امیرالمومنین محشور باد))

/ 3 نظر / 68 بازدید
امین

سلام خسته نباشی حاجی برای گذاشتن عکس از این سایت واسه آپلود استفاده کن http://trainbit.com ثبت نام کنید, 20gig فضای رایگان داره و عکس ها درست نمایش داده می شه تو این وبلاگ بعضی عکس ها قابل رویت نیست موفق باشید

امین

از این سایت استفاده کنید واسه آپلود ، خیلی بهتره http://www.persiangig.com

خادم الشهید

سلام یادشان گرامی....خدا رحمتشان کند