16 - حماسه عاشورا

حادثه بزرگ عاشو را،ریشه در حوادث قبلی تحولات سیاسی- اجتماعی مسلمانان خصوصآدر خواص را بعداز رحلت پیامبر اسلام باید دید. حادثه ای که در آن زمان ایجاد گردید از جریان نفاق و جهل مردم وبی بصیرتی و غفلت برخی خواص سوءاستفاده شد و حادثه بزرگ و دردناک کربلا را بوجود آورد. 

حادثه ای که امام حسین (ع)پاره تن رسول الله ،در صحرای کربلا شاهد پاره پاره شدن عزیزان و یاران با لبان تشته شد،و خواهرعزیزش زینب کبری که پیام رسان واقعه کربلا بوده را به اسارت بردند ولی حضرت زینب (س)بخوبی با بیان واقعیت های عاشورا ،حماسه بزرگ امام حسین(ع)را به مردم نشان دادوتمامی حیله ها و نیرنگ های دشمنان را افشاءو رسوا نمود. 

امروز قرنها از شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش می گذرد و چنان عشقی در دلها ایجاد کرده که پیر و جوان - بزرگ و کوچک وقتی که ماه محرم فرا می رسد شهر و دیار و محله خودرا سیاهپوش نموده وبا ایجاد ایستگاههای صلواتی و پذیرایی از عزاداران حسینی و حضور در محافل و مجالس دین خودرا ادا می کنندو هرچقدر از زمان شهادت سرور و سالار شهیدان می گذرد  باشکوهتر از گذشته وچنان سوزی دردلها ایجاد می کند که فراموش شدنی نیست .

لذا تقارن هفته امربه معروف و نهی از منکر با ایام شهادت امام حسین (ع) بیانگر قیام آن امام برای اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر بوده که همانا فرمود برنامه اصلی من این است که امر به معروف کنم تا کار خیر و خوب و عمل صالح ، در اجتماع مورد توجه قرارگیرد. و مردم را از منکر باز بدارم زیرا منکر در جامعه رواج یافته است.

متآسفانه فریضه امر به معروف و نهی از منکر قبل از انقلاب اسلامی در کشور ما کاملآ فراموش شده بود واصلآجایگاهی نداشته و رژیم منفور پهلوی خود عامل گسترش منکر در جامعه بود.  ولی به برکت انقلاب اسلامی در اصل هشتم قانون اساسی مقررشد که در جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر ،امربه معروف و نهی از منکر وظیفه ای است همگانی و متقابل برعهده مردم نسبت به یکدیگر ،دولت نسبت به مردم  و مردم نسبت به دولت ،شرایط و حدود و کیفیت آن را قانون معین می کند را یک دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی دانسته و امروز وظیفه همه ماست که به این فریضه بزرگ الهی توجه کنیم و همانا  که رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای می فرماید که مردم همانطور که نماز را واجب می دانند باید امربه معروف را واجب بدانند.  پس وظیفه ماست که برای پاسداری از احکام و حدود الهی و حفظ کرامت انسانی و سلامت جامعه مجهز به سلاح امربه معروف و نهی از منکر باشیم و جامعه را با همگانی کردن این فریضه بزرگ الهی و گسترش فرهنگ غنی و حیاتبخش اسلام ، از گزند دشمنان  واکسینه کنیم. انشاء الله

/ 2 نظر / 20 بازدید
گمنام

با سلام اززحمات شما درراستاي اشاعه فرهنگ ديني و به روزرساني اين وبلاگ تشكر مي كنم. التماس دعاي خير

علي

خوب بود،اجرتون با سيد الشهدا